Majowe dobroci

Maj to dobra pora by zacząć robić przetwory. I chociaż nie ma jeszcze owoców takich jak jabłka, maliny czy orzechy, to ogród daje nam mnóstwo możliwości.

Syrop z mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego jest skarbnicą witamin, minerałów i innych substancji, które mają działanie prozdrowotne, w związku z tym może być stosowany w leczeniu wielu dolegliwości.

Jako domowy syrop wspiera: 

  • układ oddechowy- kaszel, chrypka, stany zapalne jamy ustnej i wszelkie infekcje dróg oddechowych (działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne)
  • układ pokarmowy – miód z mniszka stymuluje produkcję soków żołądkowych i poprawia trawienie
  • infekcje dróg moczowych – ze względu na działanie moczopędne syrop z mniszka łagodzi schorzenia pęcherza, nerek i kamicy moczowej
  • wspomaganie leczenia schorzeń wątroby (np. po przebyciu WZW czy marskości wątroby) i woreczka żółciowego
  • wspomaganie leczenia miażdżycy
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry i przyśpieszenie gojenia się ran
  • oczyszczanie organizmu z toksyn

Opcji na sok jest tyle ile gospodyń. Jeśli jednak nie miałeś okazji do tej pory zrobić tego przetworu, poniżej znajdziesz dwa proste przepisy.

Przepis pierwszy
kwiaty około 500sztuk
7 cytryn
1 kg cukru

Kwiaty zalewamy wodą. Na wierzchu układamy jedną cytrynę pokrojoną w plastry.
gotujemy około 30 min i zostawiamy do ostygnięcia. Przecedzamy przez gazę. Dobrze wyciskamy, ponieważ sporo soku zostało w kwiatach.
dodajemy 1 kg cukru i 6 cytryn w plastrach. Gotujemy kolejne 30 min. Przecedzamy i gorące wlewamy do butelek.

Przepis drugi
1 litr kwiatów
2 cytryny
1 litr wody
1kg cukru

Kwiaty mlecza włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu przez ok. 15 min. Następnie garnek odstaw na dobę w chłodne miejsce.
Po 24 godzinach wywar odcedź przez sito i dodaj do niego sok z cytryn oraz cukier. Całość wymieszaj i gotuj na małym ogniu do czasu, aż uzyskasz konsystencję lejącego miodu (ok. 2 godzin). Tak powstały syrop przelej do słoiczków. Termin ważności domowego syropu z mniszka mija po kilku miesiącach od daty przygotowania.

Ponieważ sok z mniszka należy wypić dosyć szybko po otworzeniu słoika polecamy małe pojemności. Najlepiej sprawdzi się słoiczek między 230 ml a 330 ml. Po słoiczki zapraszamy do Sklepu Ogrodniczego Odyjas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *